جستجو
ساعت

واژه نامه نرم افزار


نرم افزار ارائه شده در چه دسته بندی قرار می گیرد؟

این نرم افزار، یک چارچوب تحت وب افزونه محور می باشد؛ امکان افزونه محور بودن نرم افزار، آن را در دسته چارچوب ها قرار می دهد و امکان ارائه محتوا بر بستر وب، آن را در دسته سیستم های مدیریت محتوا قرار می دهد.


چارچوب چیست؟

چارچوب به برنامه نویسان، توسعه دهندگان و طراحان نرم افزار، این امکان را می دهد تا فقط بر روی نیازمندی های نرم افزار محدود شوند و از چند باره کاری در پروسه تولید سیستم جلوگیری می نماید.

اشخاص مختلف می توانند تعاریف متفاوتی از چارچوب داشته باشند، شاید یک پورتال و یا سیستم مدیریت محتوا را چارچوب بنامند و یا امکاناتی جهت ارائه نرم افزار را چارچوب نام گذاری کنند.


سیستم چیست؟

هر سیستم مجموعه ای از چندین افزونه هست که با یکدیگر تعامل دارند. یک ستون با نام دسته بندی افزونه برای هر کدام از افزونه ها وجود دارد؛ تعیین نام دسته بندی هم نام با نام سیستم این امکان را می دهد، تا سیستم با دسترسی بهتر در چارچوب نمایش داده شود.


افزونه چیست؟

ساز و کاری که چارچوب ها ایجاد می نمایند تا امکان رفع نیاز به شکل سریع تری در اختیار کاربران نهایی قرار دهند، افزونه نام دارد. برخی از امکاناتی که مد نظر کاربر چارچوب است و در هسته چارچوب موجود نیست را می توان در قالب افزونه به چارچوب اضافه کرد. افزونه به همه کاربران نهایی این امکان را می دهد تا بدون دانش برنامه نویسی نیازهای خود را رفع نمایند. یک افزونه می تواند قابلیت های جدیدی به چارچوب اضافه نماید.

در این چارچوب از 8 نوع افزونه پشتیبانی می شود :
کامپوننت
ماژول
پلاگین
اکسترا هلپر (دستیار کمکی ویژه)
ادیتور تمپلیت (قالب ویرایشگر)
فتچ (واکاو)
پیج (صفحه)
پچ (وصله)


افزونه محور چیست؟

جدا بودن افزونه از هسته چارچوب را افزونه محور می نامیم.


کامپوننت چیست؟

کامپوننت می تواند در هر سیستم تعاریف متفاوتی داشته باشد. در اینجا صفحاتی که فقط مدیر به آن ها دسترسی دارند را کامپوننت می نامیم. پلاگین ها و ماژول ها و .. و حتی خود کامپوننت نیز هر کدام دارای یک صفحه مدیریت کامپوننت می باشد.


ماژول چیست؟

افزونه هایی که علاوه بر امکان نمایش، امکان مدیریت جداگانه ای برای افزونه مهیا می نماید را ماژول می نامیم. به عنوان مثال نمایش آر اس اس با امکان تنظیم نمایش تعداد محتوا و همچنین مدت زمان کش یک ماژول به حساب می آید.


پلاگین چیست؟

افزونه هایی که صرفاً جنبه نمایشی دارند را پلاگین می نامیم. به عنوان مثال افزونه نمایش آی پی کاربر و یا افزونه نمایش تعداد چرخش توربین در یک دقیقه گذشته در دسته پلاگین ها تقسیم بندی می شوند.


اکسترا هلپر چیست؟

افزونه هایی که فقط در صفحه مدیریت نرم افزار فعال می شوند و در دسترس مدیران نرم افزار قرار می گیرند. تغییر محتویات html به محتوای قابل نگارش در xml مثالی از یک اکسترا هلپر می باشد.


ادیتور تمپلیت چیست؟

قالب های از قبل آماده شده برای ایجاد محتوای جدید. مثل قالب متن به صورت کشویی و یا قالب نمایش چند عکس به صورت اسلاید.


فتچ چیست؟

یک افزونه برای نمایش مقادیر به دست آمده از بانک اطلاعاتی از طریق کوئری و به لیست درآوردن آن ها در هر قسمت از صفحات وب.


پیج چیست؟

صفحات پویا و استاتیک برای نمایش در صفحه اصلی وب سایت.


پچ چیست؟

نوعی از افزونه که با نصب آن ویژگی های جدیدی به اعلانات اضافه می کنند، این ویژگی ها می توانند وصله های امنیتی باشند و یا مواردی مانند فید و سایت مپ ایکس ام ال برای وبسایت باشند.


کتابخانه واسط چیست؟

تغییر کدهای داخلی کتابخانه های تجاری، رایگان و برخی کدمنبع باز ها به دلیل تعیین مجوز سخت گیرانه امکان پذیر نیست؛ در چارچوب های کامپایل شونده امکان تغییر کتابخانه داخلی وجود ندارد. برای انجام این تغییر، توسعه دهنده ملزم به تغییر کدهایی متد کتابخانه قبلی به کدهای متد کتابخانه جدید است. این عمل در زبان های کامپایل شونده نیازمند به کامپایل مجدد است. مشکلات ذیل در تغییر کتابخانه به وجود می آید :
نیاز به دسترسی به روت و یا سیستم عامل سرور
الزام به تغییر دستی برای توسعه چارچوب
عدم امکان نصب افزونه های چارچوب اصلی در چارچوب تغییر یافته
در چارچوب اعلانات با به کارگیری مکانیزم کتابخانه واسط شامل سوکت و کانکتور امکان تعامل با انواع کتابخانه های تجاری، رایگان و کد منبع باز را فراهم کردیم؛ کتابخانه واسط تنها شامل توابعی می گردد که هسته چارچوب نیازمند آن ها می باشد. ایجاد چنین کتابخانه ای به توسعه دهندگان هسته چارچوب این امکان را می دهد که فقط با توابع موجود در کتابخانه واسط تعامل کنند و در صورتی که نیاز به توابع بیشتری از کتابخانه اصلی داشته باشند ملزم به ایجاد نسخه فراخوانی توابع در کتابخانه واسط می شوند. توسعه دهندگانی که قصد ایجاد افزونه در قالب چارچوب دارند نیز ملزم هستند با توابع کتابخانه واسط تعامل کنند؛ اگر افزونه نیازمند به کارگیری توابع بیشتری باشد که در کتابخانه اصلی موجود است ولی در کتابخانه واسط موجود نباشد، فقط کتابخانه واسط را توسعه می دهد. به کارگیری کتابخانه واسط مزایای ذیل را شامل می شود :
انجام تغییر کتابخانه در قالب نصب افزونه تنها با یک کلیک
عدم نیاز به تغییر در توابع کتابخانه های تجاری رایگان و کد منبع باز
امکان تغییر سریع کتابخانه های تجاری رایگان و کد منبع باز در چارچوب
امکان نگه داری کتابخانه اصلی نزد خود و ارائه کتابخانه واسط به مشتری
عدم نیاز به تغییر کدهای هسته چارچوب
امکان به کارگیری چندین کتابخانه، صرفا با تغییر محل کتابخانه واسط


کانکتور چیست؟

کانکتور یک کتابخانه واسط مابین سوکت و کتابخانه خارجی می باشد.


سوکت چیست؟

سوکت یک کتابخانه است و صرفاً برای متدهای مورد نیاز هسته چارچوب از کتابخانه اصلی، متدهای واسط را ایجاد می نماید.

نوع محتوا
زبان ها
سایت ها
تقویم
تغییر دسته بندی
تغییر سایت
تغییر زبان سایت